„Z ciemności wyprowadzić światło" to projekt naukowo-artystyczny, który ruszył w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych 27.10.2016r. Projekt zakłada cykl spotkań (od września do grudnia) podczas których uczniowie Liceum Plastycznego pod okiem fachowców – zaproszonych gości oraz nauczycieli ZSP – uczą się pisać ikony a także poznają przeszłość i teraźniejszość dzieła ikonicznego. Ideą projektu jest zwrócenie uwagi uczniów na ponadczasowość pewnych środków ekspresji.
10 listopada odbędą się szkolne obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na temat konkursów pisaliśmy tutaj.
Stroje zaprojektowane w ramach konkursu na przebranie fotografowane będą na trzeciej i na czwartej lekcji na korytarzu przy sali nr 23.
Przypominamy również, że na przerwie o godzinie 11:20 przy sali nr 1 szkolna kapela będzie grała pieśni patriotyczne w dawnej i nowej aranżacji.
Zapraszamy młodzież naszej szkoły na spotkanie z autorem thrillerów kryminalnych - Thomasem Arnoldem*, które odbędzie się w naszej szkole 4 listopada o 20:15 w czasie Nocy z kryminałem. Poza spotkaniem autorskim czekają na uczniów takie atrakcje jak: spotkanie z kryminologiem, gra terenowa - rozwiązujemy zagadkę kryminalną, escape room, bal postaci książkowych, prezentacje wybranych książek, oglądanie filmowych adaptacji książek.
Noc z kryminałem organizowana jest w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Czytać nie czytać? Oto jest pytanie". Projekt trwa już od września, a jego cele to m.in. promowanie aktywnej postawy czytelniczej i rozbudzenie zainteresowania książką.
Tej samej nocy zapraszamy na obserwacje gwiazd ze szkolnym kołem astronomicznym i na mecz siatkówki Polska-Czechy. Szczegółowy harmonogram dostępny w bibliotece szkolnej.
*Thomas Arnold jest autorem thrillerów „Anestezja″ oraz „33 dni prawdy″ - obydwa są dostępne w naszej bibliotece szkolnej.
W dniu 27.10.2016 r. odbyła się w naszej szkole III edycja Dnia Kolumba. Korytarze naszej szkoły znowu zabarwiły się na czerwono i żółto, a przechadzały się nimi wielkie postacie świata hiszpańskojęzycznego. Odwiedziła nas Frida Kahlo i Penelope Cruz. Na szkolnych ścianach pojawiły się plakaty, flagi i hiszpańskie słówka.
Uroczystości związane z hiszpańskim świętem El Doce de Octubre, skierowane były przede wszystkim do uczących się języka hiszpańskiego, ale nie tylko, gdyż typowych dań hiszpańskich i południowoamerykańskich przysmaków mógł skosztować każdy.
El Doce de Octubre zwane również El Día de Hispanidad obchodzone jest w krajach Ameryki Południowej oraz w Hiszpanii i nawiązuje do wielkiego odkrycia Krzysztofa Kolumba.
A jak my świętowaliśmy?
20 października 2016 klasa I Liceum Plastycznego wzięła udział w spotkaniu autorskim z panią Hanną Dikta autorką książki "We troje". Spotkanie zorganizowano w PCKU przy współpracy z PiMBP w Wodzisławiu Śląskim. Hanna Dikta ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim, a także studium podyplomowe z historii na Uniwersytecie Opolskim. Jest laureatką kilkudziesięciu konkursów poetyckich.