W zeszły piątek, 7 marca w naszej szkole odbył się Dzień Nauki. Nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w wielu ciekawych i kształcących zajęciach prowadzonych m.in. przez wielu znakomitych gości – pracowników naukowych, wykładowców i nie tylko. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim wspaniałym gościom, którzy uświetnili ten dzień, Paniom i Panom:
prof. Hubertowi Wojtaskowi
dr inż. Piotrowi Czekalskiemu
dr Armandowi Cholewce
mgr Marcie Nosiadek
prof. Adamowi Bodziochowi
mgr Michałowi Witek
mgr Annie Buchalik
dr Agnieszce Łącz
mgr Renacie Hernik
mgr Sylwii Pachniak
mgr Lucynie Miłocie
Mariuszowi Nowakowi
Adamowi Porwołowi
Kazimierzowi Swobodzie
Zdzisławowi Brochockiemu
Dziękujemy również naszym nauczycielom przedmiotów ścisłych, którzy przygotowali to wydarzenie.
Magdalena Chowaniec (klasa IIB) oraz Damian Durczok (klasa IIA) znaleźli się w wąskim gronie 12 uczniów zakwalifikowanych do finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie.
II etap konkursu był dwuczęściowy i składał się z testu sprawdzającego wiedzę oraz eseju na jeden z trzech zadanych tematów.
Już dziś gratulujemy sukcesu! Finał odbędzie się 16 kwietnia.
Organizatorami konkursu są I LO w Żorach oraz Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Konkurs objęli patronatem: Ambasador Kanady w Polsce J.E. Alexandra Bugailiskis, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Prezydent Miasta Żory oraz Prezydent Miasta Sosnowiec.
W dniu 21 lutego 2014 w zastępstwie eurodeputowanego Marka Migalskiego gościł w naszej szkole dyrektor Biura Poselskiego p. Adam Skowron. W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas maturalnych.
Nasz gość zaprezentował założenia programowe nowej partii Polska Razem i jej stosunek do Unii Europejskiej oraz obecnej sytuacji politycznej w kraju. Przedstawił zakres działalności dr. Migalskiego w Parlamencie UE i poza nim. Mówił o szczególnym zaangażowaniu w niesienie pomocy dla opozycji na Białorusi, Ukrainie i Rosji, oraz działanie na rzecz przestrzegania praw człowieka w tych krajach. Chętnie odpowiadał na pytania młodzieży o rynek pracy, zarobki, o codzienną pracę polityka i o to, jak zrobić karierę polityczną. Zachęcał do udziału w konkursach i projektach unijnych.
Gdyby żył, dzisiaj nasz Patron, ks. prof. Józef Tischner obchodziłby 83. urodziny.
Z tej okazji przytaczamy jedną z anegdot z Jego życia:
Tischner wspominał, że w rodzinie krążyła opowieść, jakoby jego matka do czwartego roku życia prawie się nie odzywała. W końcu Sebastian Chowaniec zawiózł córkę do sanktuarium w Ludźmierzu i tam przed figurą Najświętszej Maryi Panny modlił się w jej intencji. Po tej modlitwie dziewczynka się rozgadała, „o co mój ojciec”, mówił Tischner, „miał potem przez całe lata do Matki Boskiej pretensje”.
(fragment książki Wojciecha Bonowicza „Kapelusz na wodzie” zatytułowany „Korzenie”, wyd. Znak)
Polecamy Waszej uwadze ogólnopolski konkurs językowy "Pokaż nam język", organizowany przez Wyższe Szkoły Bankowe. Tematem XIV już edycji tego konkursu jest "Rodzina - tradycja czy nowe wartości." Warto wspomnieć, że w ubiegłorocznym konkursie wzięło udział prawie 17000 uczniów z ponad 600 szkół ponadgimnazjalnych w Polsce.
Rywalizacja przebiegać będzie w trzech językach (do wyboru): angielskim, niemieckim i hiszpańskim.
I etap konkursu to test językowy rozwiązywany przez internet - 40 pytań w 40 minut.
Uwaga! W czasie rozwiązywania testu nie ma możliwości powrotu do poprzedniego pytania i zmiany odpowiedzi!
Do II etapu zakwalifikowanych zostanie 6 uczniów w kategorii język angielski, oraz po 2 w kategoriach język niemiecki oraz hiszpański.
Aby wziąć udział należy zarejestrować się na stronie internetowej www.pokaznamjezyk.pl i, po aktywacji konta przez Przewodniczącego Szkolnej Komisji Konkursu, przystąpić do testu. Rejestracja uczniów będzie trwała do 13 marca. Organizatorzy przewidzieli cenne nagrody dla indywidualnych uczestników, a także dla najbardziej aktywnej szkoły.