14 maja klasa 4LSP wzięła udział w ostatniej wycieczce w ramach projektu realizowanego wspólnie z SDL „Spichlerz” z Czernicy. Tym razem pojechaliśmy do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kazimierza. Wspólnie z przewodniczką przemierzaliśmy urokliwe uliczki, zaglądaliśmy do kościołów i synagog. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Skałki. W Krypcie Zasłużonych (powstała w latach 1876-1880) spoczywają między innymi: Jan Długosz, Józef Ignacy Kraszewski, Karol Szymanowski, Czesław Miłosz, Stanisław Wyspiański, ... Zwiedziliśmy również Bazylikę św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika z XIV w, przebudowaną w XIX w. Weszliśmy do kościoła pw. Katarzyny Aleksandryjskiej z XIV w. Byliśmy na Placu Wolnica (dawnym rynku głównym samodzielnego miasta Kazimierz) pod kazimierskim ratuszem. Na Placu Nowym obejrzeliśmy dziewiętnastowieczną halę targową, gdzie do II wojny światowej mieściła się rytualna rzeźnia. Byliśmy w Starej Synagodze z XV w. (ta najstarsza synagoga w Polsce została zamieniona na muzeum) i w synagodze Remu z XVI w. W synagodze Remu nadal odbywają się żydowskie nabożeństwa, a za nią znajduje się kirkut założony w 1535 r. z cennymi macewami.
Z Kazimierza przeszliśmy na Rynek główny Krakowa i powędrowaliśmy dalej.
Najpierw do Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, które mieści się w osiemnastowiecznym Starym Spichlerzu. Tu mieliśmy okazję zobaczyć portrety własne Wyspiańskiego i portrety znajomych z kręgu krakowskiej cyganerii, projekty witraży Bóg Ojciec i Żywioł Ognia do okien kościoła Franciszkanów w Krakowie, model Akropolis i karton witrażowy Wanda do katedry na Wawelu, propozycje dekoracji, mebli i tkanin do gmachu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, teatralia do sztuk opartych na wątkach antycznych, m.in. Protesilasa i Laodamii, oraz ilustracje do eposu Homera "Iliada". Potem powędrowaliśmy do Domu Józefa Mehoffera, zwanym Pałacem pod Szyszkami z połowy XIX w. Obiekt reprezentuje formułę muzeum-domu artysty, w tym wypadku z bogatym, autentycznym wyposażeniem wnętrz i wieloma dziełami Józefa Mehoffera. Dodatkową atrakcją jest ogród na tyłach domu, który został odtworzony na podstawie obrazów artysty.
Wycieczkę kończyliśmy spektaklem Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” w teatrze im. Juliusza Słowackiego. Wspaniałe, trwające prawie trzy godziny widowisko, przygotowane przez Maję Kleczewską 123 lata po prapremierze we wspaniałej „oprawie” najpiękniejszej sceny Krakowa na długo pozostanie w naszej pamięci. Ale już przedstawienie się kończy i opada kurtyna – słynna Kurtyna Kobiet, przygotowana na 130-lecie teatru ze 130 nazwiskami najsłynniejszych krakowskich kobiet. Wśród nich Olga Boznańska, patronka naszego LSP.
W dniach 21-23 maja w malowniczych Rudach odbył się trzydniowy plener malarski klasy czwartej LSP. Plener rozpoczął się od serdecznego powitania przez Pana Grzegorza Tomasiaka, który wprowadził nas w fascynującą opowieść o życiu Cystersów. Usłyszeliśmy ciekawą historię tego miejsca wraz z barwnymi anegdotami. Zwiedzanie zakończyło się wizytą na wystawie malarstwa Marcina Świądra. Drugi dzień upłynął pod znakiem intensywnej pracy twórczej. Malownicze krajobrazy Rud stały się tłem dla licznych szkiców i obrazów. W przerwach między pracą, toczyły się interesujące rozmowy na temat sztuki, technik malarskich i zainteresowań. Był to czas integracji, wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia. Rudy to miejsce bogate w historię i piękno, które stało się dla nas źródłem nowych inspiracji i motywacji do dalszej pracy. Zapraszamy do fotorelacji z wycieczki.
26 kwietnia mieliśmy niezwykłą okazję uczestniczyć w dwóch ważnych dla Liceum Sztuk Plastycznych wydarzeniach: rozdaniu nagród w konkursie malarskim "Spacer po wyobraźni 2024" oraz wernisażu prac dyplomowych tegorocznych absolwentów Plastyka. Obie uroczystości odbyły się w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. Prezentowane prace dyplomowe to przekrój różnych technik i doświadczeń zdobytych przez okres pięciu lat w szkole z zakresu specjalizacji: projektowanie graficzne i techniki druku artystycznego.Tematyka prac obejmuje ilustracje, plakaty oraz identyfikację wizualną firm związanych z modą, renowacją mebli oraz z biżuterią. Pojawiły się także prace inspirowane grami komputerowymi, a także bardziej osobiste opowieści i reflekse naszych absolwentów. Egzamin dyplomowy to ważny czas, który jest podsumowaniem wysiłku włożonego podczas pieciu lat nauki, dlatego bardzo sie cieszymy, gdy ten czas staje się dla naszych absolwentów początkiem ich drogi artysycznej i zawodowej.
Taki sam początek drogi artystycznej, mamy nadzieję, rozpoczęli laureaci naszego konkursu "Spacer po wyobraźni", który Liceum Sztuk Plastycznych organizuje już po raz siódmy. Cieszymy się, że konkurs co roku przyciąga osoby utalentowane i pełne pasji do sztuki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz ich nauczycielom prowadzącym. Zapraszamy do ucziału w następnych edycjach.
„Podziwiam, jak wiele można powiedzieć samym krajobrazem, jakich przeżyć dostarczyć. Cenię malarzy, którzy malują, żeby zwrócić na coś naszą uwagę. Zawsze silnie odczuwam ten zachwyt malarza dla miejsca, w którym się znalazł.”
Andrzej Barański
W tegorocznej edycji konkursu chcieliśmy zwrócić uwagę młodych malarzy na istotę i rolę pejzażu w malarstwie.Uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością, prezentując różnorodne wizje i interpretacje tematu. Po starannej analizie wszystkich zgłoszeń, komisja konkursowa w składzie: Przewodnicząca Konkursu: Marta Lach oraz członkowie: Grzegorz Mitręga, Małgorzata Bedanrczuk-Bukowska dokonała wyboru zwycięzców. Poniżej przedstawiamy uzasadnienie wyboru oraz ogłaszamy laureatów.
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki naszego Konkursu graficznego "KONTRASTY". Wasze prace są nie tylko wyrazem talentu, ale także dla nas inspiracją. Pragniemy serdecznie podziękować każdemu uczestnikowi za udział i za niesamowite prace, które dostarczyliście.
Po długich naradach, komisja konkursowa dokonała wyboru, biorąc pod uwagę kreatywność, technikę oraz zgodność z tematem. Bez dalszego wstępu, oto zwycięzcy: