Strona główna WYDARZENIA
Bogactwo flory i fauny Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu zachwyciło uczniów klas 1B i 4A podczas grudniowej wycieczki. 33 hektary zieleni w centrum miasta stały się miejscem badań bioróżnorodności mającej wpływ na losy ludzi i całej planety.
Uczniowie mogli zaobserwować zwyczaje i sposób funkcjonowania zwierząt wielu gatunków, również tych zagrożonych wyginięciem. Szczególnym miejscem we wrocławskim zoo było Afrykarium - największe oceanarium w Polsce. Żółwie pustynne, kolorowe ryby rafy koralowej, rekiny, płaszczki, hipopotamy, mrówniki, golce, a nawet wodospad oraz podwodny tunel – to tylko część tego, co mogli odkryć nasi uczniowie. W Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu nie zabrakło również znanych wszystkim zwierząt: żyrafy, foki pospolitej, kapibary, tygrysa, leniwca, kangura, niedźwiedzia brunatnego, nosorożca indyjskiego czy pandy małej.
Nasi uczniowie wykonali pamiątkowe zdjęcia i filmy, by podczas lekcji biologii dokonać naukowych analiz funkcjonowania poszczególnych gatunków zwierząt i ich adaptacji do środowiska
Wycieczkę klas 1B i 4A dopełniło zwiedzanie centrum Wrocławia. Dodatkowo uczniowie mogli wziąć udział w jarmarku świątecznym.
27 stycznia o godzinie 13:00 na wodzisławskim Rynku ponad 600 tegorocznych maturzystów ze szkół powiatu wodzisławskiego zatańczy poloneza! Oczywiście nie zabraknie Tischnera! To będzie historyczne wydarzenie, bo jeszcze nigdy nikt w takiej liczbie nie odtańczył w naszym powiecie tego pięknego tańca narodowego. Poloneza poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia!
Uwaga! W poniedziałek 20 stycznia br. na lekcji 3 odbędzie się przesłuchanie do spektaklu teatralnego wystawianego w WCK. Wszystkich chętnych zapraszamy z przygotowanym krótkim wystąpieniem. Recytatorzy mogą zaprezentować swoje umiejętności z pomocą napisanego tekstu. Ponadto zapraszamy tancerzy, muzyków i wszystkich chętnych do pracy nad spektaklem. Zapowiada się bosko!!!
Spotykamy się przy pokoju nauczycielskim.
Koordynatorki: Dagmara Porembska-Tkocz, Katarzyna Kolorz
10 stycznia Wydział Nauk Przyrodniczych, Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach gościł uczniów naszej szkoły. Wzięli oni udział w Nocy Biologów. Rozpoczęli od zajęć laboratoryjnych – „Czy enzymy wytrzymają globalne ocieplenie?”. Uczniowie przeprowadzili eksperymenty badawcze, które pokazały, jak zmieniająca się temperatura wpływa na działanie enzymów. Drugie zajęcia odbyły się w Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej. Uczniowie obserwowali miniaturowe dzieła natury. Odkryli między innymi, jak wygląda struktura pyłków roślin, które co roku są tak dużym problemem dla alergików. Ostatnie zajęcia pod tytułem „Botaniczna Misja” inspirowane były zabawą w escape roomie. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom przyrodniczym, obserwacjom z wykorzystaniem sprzętu optycznego nasi uczniowie ukończyli z sukcesem misję. W nagrodę otrzymali okazy sukulentów. Mimo że biologiczna wyprawa odbyła się po lekcjach, uczniowie przekonali się, że na zdobywanie wiedzy, poznawanie niesamowitych miejsc w przestrzeni uniwersyteckiej oraz świetną zabawę jest zawsze dobry czas!
Alicja Pukowiec, Kinga Strączek, Emilia Pilarek i Filip Tolarz reprezentowali naszą szkołę w I Wodzisławskim Turnieju Debat Oksfordzkich. Była to doskonała okazja, by poznać zasady tej formy debaty i doskonalić umiejętności retoryczne. Debatę, która odbyła się 11 stycznia, poprzedziły warsztaty z ekspertami, panel dyskusyjny oraz oczywiście turniej, który był zwieńczeniem spotkania. Opiekunowie bardzo dziękują wspaniałej Czwórce za czas ciężkiej pracy i profesjonalne podejście!