ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

w Wodzisławiu Śląskim

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera Liceum Sztuk Plastycznych im. O. Boznańskiej
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi
im. ks. prof. Józefa Tischnera
Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej 

Projekt "Miasta na językach"

W zeszłym tygodniu w naszej szkole odbył się projekt "Miasta na językach", który w tym roku nawiązywał do wybranych miast różnych kontynentów. Nadrzędnym celem projektu była integracja środowiska szkolnego, a także wyzwolenie aktywności twórczej oraz ciekawości poznawczej.
Finał projektu miał miejsce w piątek 01.12.23 r, kiedy to uczniowie przygotowali stanowiska dotyczące miast uprzednio wylosowanych.
Kunszt pracy, kreatywność, talent kulinarny, muzyczny oraz taneczny wywarły ogromne wrażenie na komisji oceniającej prace uczniów. Wkład pracy, charakteryzacja, pomysłowość oraz sposób prezentacji były kryteriami oceny przygotowanych stanowisk. Wyłonienie zwycięzców było nie lada wyzwaniem ze względu na bardzo wysoki poziom zaprezentowanych przez uczniów stanowisk.

I miejsce zajęła klasa 3LSP, która wyczerpująco oraz kreatywnie a przede wszystkim spójnie przedstawiła Wiedeń.
II miejsce otrzymuje klasa 2A, która w niebanalny sposób przedstawiła miasto w Nowej Zelandii - Auckland.
III miejsce zajęła klasa 1C, prezentująca skandynawskie miasto Oslo w bardzo skrupulatny sposób.

W związku z ogromnym nakładem pracy komisja w składzie: pan dyrektor Wojciech Komorek, pani Danuta Cyrulik oraz pani Katarzyna Folwarczny podjęła decyzję by wyróżnić dodatkowe 4 stanowiska:

- klasę 1LSP, która zaprezentowała Pragę
- klasę 2LSPB, która przedstawiła Hong Kong
- klasę 1D, która zademonstrowała Kopenhagę
- oraz klasę 2B, która zaprezentowała Brighton

Gratulujemy!

Oprócz konkursu w naszej szkole odbyły się również prelekcje zaproszonych gości.
Każda klasa miała możliwość uczestniczenia w ciekawych wykładach o tematyce związanej z miastem.
Serdecznie dziękujemy panu Maciejowi Niemcowi z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, pani dr Magdalenie Perz oraz pani dr Monice Horyśniak z Uniwersytetu Śląskiego, pani dr Štěpánce Kozderovej Velčovskiej, panu Markowi Hendersonowi oraz pani Ewelinie Uriasz z Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.
Nasi uczniowie również stanęli na wysokości zadania wygłaszając ciekawe prezentacje. Dziękujemy Milenie Mucy z klasy 2A, Giuli Picari z klasy 2B oraz uczniom programu Erasmus Blance Lawędziak i Antoninie Trznadel z klasy 1B.
Ten dzień zostanie na długo w naszej pamięci.

Wyjątkowa lekcja biologii na Uniwersytecie Śląskim

Uczniowie naszej szkoły z klas drugich A,C, i trzeciej C w ubiegły piątek 24 listopada uczestniczyli w ciekawych zajęciach z biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ w Katowicach. Zajęcia prowadzone przez dr hab. Agatę Daszkowską - Golec prof. UŚ poświęcone były biotechnologii nowoczesnej i jej wykorzystaniu w medycynie czy kryminalistyce. Kolejny ciekawy wykład w formie pogadanki prowadzony był przez dra Jacka Francikowskiego i dotyczył budowy i funkcjonowania układu nerwowego ze szczególnym uwzględnieniem pobudliwości neuronu. Nowinki świata biologii poszerzyły zainteresowania przyrodnicze naszej młodzieży.

Zrozumieć Śląsk

 

Byliśmy....
Dzięki Stowarzyszeniu Inicjatywa (otrzymaliśmy darmowe wejściówki, za co bardzo DZIĘKUJEMY!!), byliśmy na wyjątkowym wydarzeniu w PreZero Arena Gliwice. Brało w nim udział kilkunastu solistów m.in. Artur Rojek, Małgorzata Ostrowska, Mozil, Matylda, O.S.T.R., Liroy, Piotr Rogucki, Grubson.... pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego (twórca ścieżki dźwiękowej do filmu"Chłopi") i otwartej orkiestry Rebel Babel Ensemble, z towarzyszeniem śląskich orkiestr górniczych oraz monumentalnych wizualizacji.
Wykonywane utwory ukazywały 100-letnią historię Śląska.

O kreatorach wyobraźni, albo o tym, co niektórzy pisarze mogą zobaczyć na niektórych obrazach...

IMG 9069

22 listopada dla klas trzecich LO i LSP profesor Piotr Kołodziej z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wygłosił wykład: ,,O kreatorach narodowej wyobraźni albo o tym, co niektórzy pisarze mogą zobaczyć na niektórych obrazach (Sienkiewicz, Prus, Matejko, Gierymski)". Profesor sięgnął do antycznych źródeł, by wskazać na dwa sposoby opisu otaczającej świata - idealizację i realizm. Idealizacja polskiej przeszłości wraz z heroizacją postaci przypisane zostały twórczości Sienkiewicza i Matejki, zaś realizm, niosący często brutalną prawdę o otaczającym nas świecie, wyrażają Prus i Gierymski. Są to dwie antynomiczne propozycje odczytania tekstów kultury. Wykład jest zachętą do odkrywania dzieł z innej perspektywy i badania ich wpływu na świadomość odbiorców.

Akcja krwiodawstwa w naszej szkole

8 października pełnoletni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji oddawania krwi.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli się podzielić największym darem jakim mogą - swoją krwią. Serdecznie dziękujemy też gościom, którzy dzięki informacjom o akcji, oddali krew na terenie szkoły.
Akcja została poprzedzona prelekcją poprowadzoną przez Panów: Andrzeja Kinasewicza i Adama Porwoła z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Słuchaczami byli uczniowie klas czwartych LO i piątej LSP.
Dziękujemy i zapraszamy na kolejną akcję oddawania krwi w naszej placówce, która planowana jest na przełomie marca i kwietnia roku.

Zajęcia filmowo - artystyczne

 

31 października klasy 1H LO, 2ALSP i 2BLSP uczestniczyły w zajęciach filmowo - artystycznych.
Zajęcia składały się z prelekcji w Bibliotece w Rybniku i zwiedzaniu wystawy malarskiej "Akwarelowe impresje". Drugą część stanowiła projekcja filmu "Chłopi", który analizowaliśmy pod względem malarstwa polskiego.