STUDACT to międzynarodowy projekt badawczy, dotyczący edukacji globalnej i szeroko rozumianego zaangażowania młodych ludzi w globalne problemy.
Globalna edukacja obywatelska (GCE), znana w Polsce przede wszystkim jako edukacja globalna, jest kluczowym zadaniem, które ma zostać wykonane do 2030 r. w ramach tzw. Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Edukacja ta ma potencjał do przekształcenia systemów edukacji, umożliwiając uczącym się budowanie bardziej pokojowych, tolerancyjnych, integracyjnych i bezpiecznych społeczeństw. Jednak bez systematycznych badań, które pokazałyby, w jaki sposób jest ona rozumiana przez uczniów, nie ma nadziei na prawdziwy postęp do 2030 r.
Projekt STUDACT jest koordynowany przez Israel Institute of Technology (Technion) w Hajfie, a w Polsce jest realizowany przez Uniwersytet Jagieloński w Krakowie. Liderką projektu jest prof. Miri Yemini, natomiast w Polsce projektowi patronuje prof. Katarzyna Jasikowska.
W lutym tego roku gościliśmy w naszej szkole Panią dr Martynę Elerian, która przeprowadziła badania dotyczące edukacji globalnej w wybranych grupach dyskusyjnych uczniów II LO i LSP. Badaniem tym obięto uczniów spośród kilku szkół w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Niemczech i Włoszech. Raport zostanie udostępniony szkole pod koniec roku 2024.
Podczas pobytu w naszej szkole, Pani dr Martyna Elerian przeprowadziła dodatkowo warsztaty z elementami wykładu z zakresu Edukacji Globalnej dla uczniów klasy 1C oraz zaproszonych uczniów SP1 w Wodzisławiu Śląskim oraz w języku angielskim dla klasa 3A i 3B.
W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy podziękowanie za udział w badaniach od liderki projektu - Pani prof. Miri Yemini.
W ramach upowszechniania i podnoszenia jakości edukacji globalnej - EG, w naszej szkole organizujemy dla uczniów LO i LSP wycieczkę integracyjną do Francji. Do udziału zaprosiliśmy 10 uczniów SP1 w Wodzisławiu Śląskim, w ramach integracji, promocji naszej szkoły.
“Edukacja globalna to część edukacji obywatelskiej, która pomaga młodym ludziom zrozumieć otaczający świat”. Zagadnienia, które podejmujemy w ramach edukacji globalnej:
- środowisko
- edukacja ekologiczna,
- zrównoważony rozwój,
- klimat, czyste powietrze,
- migracje,
- handel międzynarodowy.
13.05.2024 r. do 29.05.2024 r. do godz. 15.00 – złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej do oddziału dwujęzycznego.
05.06.2024 r. - sprawdzian kompetencji językowych do oddziałów dwujęzycznych
- godzina do ustalenia indywidualnie w sekretariacie szkoły lub tel.324552228.
Termin dodatkowy – ustalony indywidualnie z kandydatem.
Kariera Marka Freiwalda nabiera tempa. W miniony weekend, na XXIV Mistrzostwach Polski w Armwrestlingu w Międzychodzie, nasz uczeń zdobył aż 3 medale.
Obronił tytuł MISTRZA POLSKI zdobywając kolejne złoto w kategorii JUNIOR U18 63kg na prawą rękę. II miejsce i srebrny medal na prawą rękę w kategorii OPEN osób niepełnosprawnych. Ponownie II miejsce i srebrny medal w kategorii Junior U18 63kg na lewą rękę. Ciężka praca, determinacja, wola walki przerodziły się w spektakularne sukcesy. A więc warto… Brawo Marku! Jesteś dla nas przykładem! Trzymamy kciuki!!!
W ostatnim tygodniu kwietnia nasza młodzież z klas 2A i 2B wróciła z obozu naukowego nad morzem. Ależ było fajnie! Od niedzieli do piątku rozwijaliśmy się i dawaliśmy upust naszym zamiłowaniom literackim, kulturowym, językowym, sportowym i towarzyskim. Po codziennej pobudce i biegu po plaży – w doborowym towarzystwie naszego wuefisty – uzupełnialiśmy kalorie pysznymi śniadaniami, by móc intensywnie myśleć na lekcjach. A popołudnia wypełniały gry zespołowe, pląsy i tańce nasze i latawców na niebie. Podczas pobytu zwiedziliśmy cudowne miasto Gdańsk, w którym zabawiliśmy do późna, gdyż przedłużyło się przyjęcie urodzinowe samego Szekspira w jego teatrze. Artysta podjął swoich gości spektaklem pt. Sen nocy letniej w wykonaniu grupy artystów z Kijowskiego Narodowego Teatru Akademickiego a następnie pysznym śmietanowym tortem! Pogoda ducha nie opuszczała nas nawet wtedy, gdy temperatura powietrza spadała do 4°C!