W dniu 29 listopada 2024 r. w naszej placówce odbyła się prelekcja z udziałem przedstawiciela Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku. Jej celem było przedstawienie młodzieży różnych form pełnienia czynnej służby wojskowej. Wśród poruszanych zagadnień znalazła się m.in. dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, terytorialna służba wojskowa i służba zawodowa. Omówione zostały wymagania stawiane wobec kandydatów do służby wojskowej, jak również płynące z niej korzyści.
Z radością informujemy, że Jakub Czyż, uczeń klasy 4A, został zakwalifikowany do II etapu Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. W etapie szkolnym w tym roku uczestnicy mierzyli się z liczebnikami w afroazjatyckim języku guruntum i określali relacje czasoprzestrzenne w języku mmen, należącego do rodziny języków nigero-kongijskich. Kolejne zadania polegały na rozszyfrowaniu alfabetu gruzińskiego oraz budowy orzeczenia w szkockim języku gaelickim.
Jakub znalazł się w gronie 432 półfinalistów z całej Polski, a o udział w finale będzie walczył już 11 stycznia 2025 r. Będziemy trzymać kciuki!
Uczennica klasy 2B, Antonina Trznadel pracą nt. Czy zgadzasz się z myślą Elzenberga, że: „Człowiek „wykształcony” jest to człowiek zewsząd od istoty rzeczy przedzielony mgłą i chmurami cudzych pojęć […] Oryginalność nie polega na tym, żeby rzeczy widzieć poprzez mgłę taką lub inną (…), nie polega też na utrzymywaniu się w niewiedzy cudzych pojęć – ale na tym, że się okiem i ręką sięga poprzez te mgły i chmury, i uderza się bezpośrednio o firmament.”? zapewniła sobie miejsce w II etapie XXXVII Olimpiady Filozoficznej. Etap wojewódzki odbędzie się 18.01.2025r. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Już po raz drugi uczniowie klas matematyczno-fizycznych 2A i 1A, oraz klasa 2D o profilu matematyczno-geograficznym wraz z nauczycielami fizyki wzięli udział w projekcie "Zaproś Eksperta - Lekcje nie z tej Ziemi" - w ramach programu Biura Edukacji Kosmicznej ESERO.
Uczniowie wzięli udział w zajęciach z Panem profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, Przemysławem Kupidurą: Odkrywamy Ziemię z Kosmosu – tajemnice zdjęć satelitarnych.
Spotkania zaowocowały poznaniem zastosowań sztucznych satelitów oraz zwiększeniem umiejętności analizy zdjęć satelitarnych, ich odczytywania i porównywania.
Nasz nauczyciel Pan Wojciech Nieroda otrzymał nagrodę dla najlepszego Koordynatora Wolontariatu w roku 2024. Celem konkursu jest docenienie aktywnych, zaangażowanych koordynatorów wolontariatu, którzy podejmują działania związane z zarządzaniem wolontariatem w organizacjach/instytucjach działających na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, ale też pokazanie odpowiedzialności, jaka wiąże się koordynacją pracy wolontariuszy. Konkurs ma także na celu promowanie pracy koordynatorów wolontariatu oraz idei wolontariatu. Oczywiście nie zabrakło również naszych uczniów, którzy działają w Szkolnym Kole Wolontariatu! Jesteśmy znów dumni! Gratulujemy Laureatowi! Jako społeczność szkolna jesteśmy nastawieni na pomaganie!